Voće i povrće za detoksikaciju

Dinja: ljetnog je okusa i dobro se slaže sa svim ljetnim voćem.

Dobar je antioksidans, a sadrži i mnogo vitamina C. Rezultati nekih istraživanja navode na zaključak i da bi mogla biti djelotvorna za ublažavanje simptoma ekcema.

Đumbir: malo naribanog đumbira dodaje toplinu i obogaćuje okus svakog soka, ali njegove dobrobiti nisu svedene samo na okus. Znatno olakšava probavu (i zato je nakon obilnog obroka vrlo korisno popiti čaj od đumbira) te pomaže ublažiti vjetrove.

Grožđe: bogat izvor kalija, a crno grožđe usto sadrži i mnogo antioksidansa. Upozorenje: grožđe je osobito podložno upijanju onečišćivača iz zraka i pesticida pa ga je prije jela uvijek potrebno dobro oprati, čak i prirodno uzgojeno.

Guava: nije je lako pronaći, ali je vrijedna truda. Bogate su vitaminom C koji tijelo ne može pohraniti, pa svakako nastojte zadovoljiti preporučenu dnevnu količinu (RDA). Pazite da guave ne budu prezrele jer tada sadrže manje vitamina C.

Jabuke: izvrsno čiste zahvaljujući detoksikacijskim svojstvima pektina koji sadrže. lako se probavljaju, gase žeđ i pomažu ublažiti kiselost želuca. Dozrijevaju u jesen, a osobito se preporučuje birati prirodno uzgojene plodove. Savršen su temelj mnogih kombinacija
sokova, a zaslađene malom količinom meda, i same su ukusan sok.

Jagode: sadrže više vitamina C od bilo kojega drugog voća, a naturopatski ih iscjelitelji, kao i maline, odavno koriste za čišćenje organizma. Međutim, imajte na umu da su neki ljudi iznimno alergični na jagode pa ne pretjerujte, koliko god je iskušenje veliko.

Korijandar: najbolje je kupiti cijelu biljku i rezati lišće po potrebi. Mala šaka lišća poboljšava okus mnogih jela, osobito curryja, dok će nekoliko listova običan sok pretvoriti u egzotičan napitak. Korijandar je poznat po povoljnom djelovanju na probavu, a i bogat je vitaminom A.

Krastavac: od njega se dobiva osvježavajući sok, osobito ako je pomiješan sa zelenom salatom, peršinom i rajčicom. Bogat je B vitaminima i vrlo siromašan kalorijama pa se preporučuje onima koji žele smršaviti.

Kruška: ako žudite za trenutačnom energijom kakvu vam daje šećer, pojedite krušku. Većina njezinih kalorija potječe od prirodnih šećera i zbog toga djeluje okrjepljujuće. Kruška spada među voće iz skupine najnižeg rizika od alergija pa se preporučuje onima koji su skloni alergijama.

Kupus: jedno od povrća koje na putu kroz tijelo veže otrove. Smatra se da je i vrlo djelotvoran u borbi protiv probavnih tegoba te da ublažuje želučanu kiselinu. Budući da je zasitan, ali siromašan kalorijama, neizostavna je namirnica za one koji uz detoksikaciju žele i smršaviti.

Kurkuma: taj omiljeni sastojak indijske kuhinje cijeni se zbog intenzivne žute boje. Sokovima od povrća dodajte prstohvat ili dva jer je kurkuma poznata kao dobar čistač jetre. Previše kurkume daje gorak okus pa je koristite štedljivo.

Limun: ako ste se odlučili na detoksikaciju, u kući biste uvijek trebali imati limuna od kojega dobivate sjajan, nemastan začin za salatu, možete ga iscijediti na pečenu ribu ili njime obogatiti okus napitaka.

Preporučuje se u slučaju prehlade, a smatra se i da je djelotvoran jer potiče jetru na izlučivanje otrova.

Luk: ako ste često prehlađeni, vrijeme je da upoznate luk. Zbog svestranosti uporabe i okusa, luk je temelj mnogih jela, a posjeduje i mnoga ljekovita svojstva. Ublažuje kongestiju, prepun je vitamina C, pomaže sniziti razinu kolesterola u krvi te sprječava pretjeranu “ljepljivost” i viskoznost krvi.

Muline: osim što su prava poslastica, naturopatski ih iscjelitelji već odavno koriste za liječenje probavnog sustava i poremećaja rada jetre. Maline doista pomažu očistiti organizam. Sadrže i mnogo vitamina C, a mogu ublažiti cistitis i proljev.

Mrkva: nalazi se u gotovo svim receptima za sokove, što nije nimalo čudno. izvrsnog je okusa te prepuna vitamina C i betakarotena. U dijetama protiv raka često se koristi zbog bogatog sadržaja vitamina E za koji smatraju da uništava stanice raka. Mrkva ujedno pomaže ublažiti zatvor, što je čini neizostavnom u programu detoksikacije.

Naranča: kao i jabuke, naranča sadrži pektin, što je čini korisnom u borbi protiv zatvora. Smatra se i da visoka razina pektina snižava razinu kolesterola u krvi. Naranča je i dobar antioksidans. Vjeruje se da redovito konzumiranje naranči ublažuje i dispepsiju, prouzročenu predugim zadržavanjem neprobavljene hrane u crijevima i praćenu vjetrovima.

Papaja: ovo slatko i sočno voće potječe iz Meksika. Kao i mnogi drugi plodovi narančaste boje, papaja je bogata betakarotenom, što znači da je dobar antioksidans. Sadrži enzim papain, sličan pepsinu, koji se u čovjekovu probavnom sustavu proizvodi radi razgrađivanja bjelančevina, što znači da poprilično pomaže probavi. Rezultati nekih istraživanja navode na zaključak da papaja posjeduje i svojstvo ublažavanja bolova, što je čini dobrim izborom za dane kada se ne osjećate najbolje. Neki tvrde i da usporava starenje.

Paprena metvica: kao i korijandar, paprena metvica trebala bi se nalaziti na prozorskoj dasci na kojoj uzgajate začinsko bilje. Osim što poboljšava okus svim vrstama sokova, paprena metvica ublažuje probavne tegobe jer potiče rad probavnog sustava.

Piskavica: mnogo se koristi u indijskoj kuhinji, bogata je željezom i potiče proizvodnju žuči te tako olakšava probavu. A ima i ugodan okus.

Rajčica: sadrži karotenoide koji djeluju kao snažni antioksidansi. Smatra se i da antioksidansi pomažu sprječavanju raka. Siromašne su kalorijama, ali bogate vitaminima C i E. Radi slađeg okusa birajte žute ili ‘trešnjolike rajčice. Međutim, alergija na rajčicu može prouzročiti nastanak čireva u ustima i ekcema pa na početku ne pretjerujte.

Rotkva: članica obitelji kupusnjača, koja obuhvaća brokulu, cvjetaču i kelj pupčar. lako se uglavnom smatraju salatom, rotkve se u travarstvu koriste kao diuretik pa se preporučuju osobama koje pate od zadržavanja vode.

Smokva: svježe zrele smokve nije lako pronaći, ali ako ih vidite, kupite ih. Smokve daju gust sok, prirodan su lijek protiv zatvora I okrjepljuju jetru. Ako ne možete nabaviti svježe, suhe smokve ostavite preko noći u vodi, a potom ih izmiksajte zajedno s vodom u kojoj su se namakale i dobit čete izvrstan sok.

Šipak: smatra se da ovo ukusno voće jača mozak. No, bez obzira na to, šipak je izvrstan antioksidans te pomaže ublažiti žučne tegobe i druge simptome vezane za lošu probavu. Međutim, okus mu je prilično blag pa ga u soku ne biste trebali nadjačati jačim okusima.
Špinat: iako željezom nije bogat onoliko koliko tvrdi Popaj, špinat je dobar izvor karotena i vitamina C te pomaže stimulirati peristaltiku i tako ublažiti zatvor.

Tikve: u svakom slučaju izbjegavajte goleme, okrugle tikve kakve se u supermarketima mogu nabaviti oko 31. listopada. Ti “prisiljeni” plodovi uzgajaju se isključivo zbog toga što ih je lako izrezbariti I načiniti svjetiljke za Noć vještica, a meso im je, u pravilu, bezukusno i spužvasto – dovoljno da vas zauvijek odvrati od tikvi. No, prirodno uzgojene tikve ukusne su i slatke te sadrže mnogo vitamina A I betakarotena. Sjemenke su također vrlo ukusne. Osušite ih, ispecite i jedite hladne sa žitnim pahuljicama ili s prirodnim jogurtom.

Ostavite komentar