Dijeta
.com.hrNajveći broj dijeta na jednom mjestu!
Djelovanje vlakana
Netopljiva vlakna bubre u vodi poput spužve i time potiču želudac da se isprazni.
Povećavaju i obujam stolice koja ujedno postaje mekanija jer sadrži više vode, što olakšava istiskívanje.
Najvažnija je uloga vlakana u tome što sprečavaju zatvor (pod uvjetom da se uz njih pije mnogo tekućine). No, to nije sve. Pridonose smanjenju količine kolesterola u krvi, a pogotovo sprečavanju nastanka žučnih kamenaca.
Na kraju valja reći da štite od raka debelog crijeva i rektuma (završnog dijela debelog crijeva), a zbog tih bolesti u Francuskoj umre 25.000 ljudi na godinu!
Svojedobno se vlaknima prigovaralo da fitinska kiselina iz žitarica ometa apsorpciju kalcija.
Tako se govorilo: »Cjeloviti kruh je dekalcifikator«. Modernim je radovima dokazano da to nije točno, pogotovo ako se kruh radi s kvascem i to prema tradicionalnom načinu pripreme (kad se tijesto ne mijesi vrlo brzo).
Vlakna ne ometaju apsorpciju vitamina i oligoelemenata.
Namirnice bogate vlaknima (voće, mahunarke, povrće) često sadrže mnogo mikronutrijenata nužnih za dobru funkciju organizma.
Topljiva vlakna upijaju velike količine vode i pretvaraju se u gusti gel raznolikih korisnih svojstava. Velikog su obujma pa zauzmu veći dio želuca i brzo se javlja osjećaj sitosti. Tako osjećaj gladi nestane prije no što smo se dosita najeli hrane visoke kalorijske vrijednosti.
Vlakna također usporavaju apsorpciju ugljikohidrata i masti. Pojedemo li neko jelo koje obiluje topljivim vlaknima, količina glukoze u krvi raste polaganíje nego da u obroku nije bilo vlakana.
Prema tome, izlučuje se manje inzulina, a znamo da taj hormon potiče stvaranje zaliha masti, to jest povećava tjelesnu težinu.
Ukratko, ako želite smanjiti tjelesnu težinu, dovoljna količina topljivih vlakana pomaže u tome.
Na isti način vlakna pomažu i u uspostavi ravnoteže kod šećerne bolesti jer smanjuju količinu glukoze u krvi. Zato osobe koje bolujuod šećerne bolesti moraju uzimati više ugljikohidrata bogatih vlaknima (voće, bijeli grah, leću), koji imaju niski glikemični indeks.
Smanjujući količinu kolesterola u krvi, vlakna štite organizam od kardio-vaskularnih promjena. Štoviše, neke namirnice bogate vlaknima (povrće, sirovo voće i namimice bogate uljima) sadrže i antioksidante (vitamine C i E, beta karoten) koji također štite stijenke arterija.
Vlakna također povoljno djeluju na trigliceride u krvi. Zato moramo iskreno žaliti što su stanovnici svih industrijaliziranih zemalja, a najviše Sjedinjenih Država, pretjerano smanjili količinu vlakana
u hrani.
Danas Francuzi troše 17 g vlakana na dan, a trebali bi uzimati 40 g. Valjalo bi poštovati barem minimum od 30 g. Amerikanci trenutačno uzimaju manje od 10 grama, što je prava katastrofa.